|
Brand New Awards!
|
Online Ovation Awards
Consistency & Resiliency
Special Reports
Distinguished Clubs
Recent Education Awards
Disting. Areas / Divisions
TLI Summer 2020
2019-2020 Hall of Fame
Legacy C&L Awards
Competent Communicator
Advanced Communicator
Competent Leader
Advanced Leader
Distinguished Toastmaster
High Performance Ldrship
Pathways Awards
Pathways Level 1
Pathways Levels 2-5
Dynamic Leadership
Effective Coaching
Engaging Humor
Innovative Planning
Leadership Development
Motivational Strategies
Persuasive Influence
Presentation Mastery
Strategic Relationships
Team Collaboration
Visionary Communication
 
Years of DCP:
DCP 2020-21
DCP 2019-20
DCP 2018-19
|
|
2019-20 Hall of Fame
Ten Most Recent Awards 07/26/2020
|
|
Competent Communicator Awards: CC
|
52. Anthony, Erin (CC) |
Smithsonian |
06/30/2020 |
51. Call, James (CC) |
Smithsonian |
06/28/2020 |
50. O'Donnell, Maureen (CC) |
First Edition |
06/28/2020 |
49. Chacko, Elizabeth (CC) |
First Edition |
06/27/2020 |
48. Pillsbury, Hope (CC) |
Anchor |
06/26/2020 |
47. Dews, Terrah (CC) |
School Street |
06/24/2020 |
46. Bisbey, Samuel (CC) |
First Edition |
06/22/2020 |
45. Ferrer, Jicky (CC) |
Bolling |
06/20/2020 |
44. Better, Tonya (CC) |
Federal |
06/17/2020 |
43. Simmons, Paul (CC) |
Federal |
06/17/2020 |
Advanced Communicator Awards: ACB, ACS, ACG
|
133. George, Joan (ACS) |
Presidential Speakers |
06/30/2020 |
132. Mullaly, Lawrence (ACS) |
J-Talkers |
06/30/2020 |
131. Brock-Watkins, Stacey (ACG) |
NASA |
06/30/2020 |
130. Tappin, Ellen (ACG) |
Speak Up |
06/30/2020 |
129. Deschanel, Claire (ACG) |
Ballston |
06/30/2020 |
128. Mullaly, Lawrence (ACG) |
J-Talkers |
06/30/2020 |
127. Wilkinson, Lillian (ACB) |
Helmsmen |
06/30/2020 |
126. Baturina, Olga (ACS) |
N.R.L. Forum |
06/29/2020 |
125. Writt, Vickie (ACS) |
Personnelly Speaking |
06/29/2020 |
124. Writt, Vickie (ACG) |
Personnelly Speaking |
06/29/2020 |
Competent Leader Awards: CL
|
48. Yates, Valerie (CL) |
Speak Up |
06/30/2020 |
47. Pillsbury, Hope (CL) |
Anchor |
06/30/2020 |
46. Dooley, Jim (CL) |
GUTS |
06/30/2020 |
45. Brent, Charita (CL) |
D.C. Stars and Bars |
06/30/2020 |
44. Morris, Portia (CL) |
Saint Margaret’s Achievers |
06/28/2020 |
43. Jyothi, Raji (CL) |
GUTS |
06/26/2020 |
42. Kistler, James (CL) |
Chesapeake |
06/26/2020 |
41. Dews, Rhonda (CL) |
Pathfinders |
06/26/2020 |
40. Offenbacker, Beth (CL) |
First Edition |
06/24/2020 |
39. Clarke, Yvonne (CL) |
Pathfinders |
06/24/2020 |
Advanced Leader Awards: ALB, ALS
|
92. Ivy, James (ALS) |
U.S.D.A. |
06/30/2020 |
91. Writt, Vickie (ALS) |
SALT Seasoned & Aspiring Leaders |
06/30/2020 |
90. Hamilton, Amy (ALS) |
SALT Seasoned & Aspiring Leaders |
06/30/2020 |
89. Mullaly, Lawrence (ALB) |
J-Talkers |
06/30/2020 |
88. Davis, Ralph (ALS) |
Maple Springs Baptist |
06/29/2020 |
87. Bonifera, Vincent (ALB) |
Booz Allen Hamilton Potomac |
06/29/2020 |
86. Harrell, Howard (ALS) |
School Street |
06/26/2020 |
85. Walker, Tommy (ALS) |
New Creation |
06/26/2020 |
84. Cheng, Frederick (ALS) |
Storymasters |
06/26/2020 |
83. Williams, Elaine (ALS) |
Town of Capitol Heights |
06/26/2020 |
Distinguished Toastmaster Awards
|
65. Wiggins, Jwon (DTM) |
SAM FOX |
06/30/2020 |
64. Ivy, James (DTM) |
U.S.D.A. |
06/30/2020 |
63. Writt, Vickie (DTM) |
SALT Seasoned & Aspiring Leaders |
06/30/2020 |
62. Hamilton, Amy (DTM) |
SALT Seasoned & Aspiring Leaders |
06/30/2020 |
61. Sipes, Johnny (DTM) |
Patuxent River |
06/28/2020 |
60. Miranda, Ivana (DTM) |
Town of Capitol Heights |
06/28/2020 |
59. Olarinde, Olayinka (DTM) |
City of Alexandria |
06/27/2020 |
58. Evans, Melissa (DTM) |
New Southwest |
06/26/2020 |
57. Harrell, Howard (DTM) |
School Street |
06/26/2020 |
56. Walker, Tommy (DTM) |
Trident |
06/26/2020 |
Pathways Level 1 Awards
|
229. Bianchi, Michele (TC1) |
Storymasters |
06/29/2020 |
228. White, Jenny (MS1) |
LUCKY |
06/28/2020 |
227. Brown, Dominique (MS1) |
U.S.D.A. |
06/28/2020 |
226. Santana, Shalon (IP1) |
U.S.D.A. |
06/28/2020 |
225. Lawson, Adria (EC1) |
U.S.D.A. |
06/28/2020 |
224. Boslego, Ryan (PM1) |
Personnelly Speaking |
06/24/2020 |
223. Brooks, Gerald (VC1) |
Gartner Arlingtoasters |
06/22/2020 |
222. Meaders, Melanie (PI1) |
Gartner Arlingtoasters |
06/22/2020 |
221. Gravite, Victoria (LD1) |
Gartner Arlingtoasters |
06/22/2020 |
220. Pemberton, Alexandra (IP1) |
Gartner Arlingtoasters |
06/22/2020 |
Pathways Advanced Awards: Levels 2-5
|
248. Veney-Curvey, Aundrea (VC3) |
Helmsmen |
06/30/2020 |
247. Veney-Curvey, Aundrea (VC2) |
Helmsmen |
06/30/2020 |
246. Raybon, Herman (PM3) |
Helmsmen |
06/30/2020 |
245. Weng, Patricia (DL5) |
B.E.A. |
06/29/2020 |
244. Lei, Tiffany (IP5) |
Patuxent River |
06/28/2020 |
243. Santana, Shalon (IP2) |
U.S.D.A. |
06/28/2020 |
242. Griffith, Steve (SR2) |
First Edition |
06/24/2020 |
241. Adams, Gregg (IP2) |
Lone Star |
06/23/2020 |
240. Ditson, Matthew (EC3) |
Bolling |
06/23/2020 |
239. Jones, Ralph (EH5) |
PENTAF |
06/22/2020 |
|