DCP Home 2021-22     Division E Goals     Clubs by Areas (Div E)     Area 51

 
Area 51: Portia Morris, Area Director, ADOM
For Area tracking and planning purposes. Based on the best official information available: 07/29/2022 (FINAL)
 
Distinguished Area
 
Area Report
for 2020-21
July 1, 2021 – June 30, 2022
Area Report
for 2022-23

DAP #1
DAP #2
DAP #3
DAP #4
DAP #5
DAP #6
Achieve all DAP goals 1–4 for “Distinguished Area”
1–5 for “Select”
1–6 for “Pres”
Goals for this Area were calculated on a base of 5 Clubs as of July 1, 2021.

DAP #1: Fall Area Visits (4)           VIEW

1. Andrews

2. Maple Springs Baptist

3. Saint Margaretís Achievers

4. SAM FOX

*5. Town of Capitol Heights


DAP #3: Distinguished Clubs (3)

1. Saint Margaretís Achievers

2. SAM FOX

3. Town of Capitol Heights

 

DAP #5: Add Dist’d Clubs (3 + 1 = 4 total)

4.

 

DAP #2: Spring Area Visits (4)     VIEW

1. Andrews

2. Maple Springs Baptist

3. Saint Margaretís Achievers

4. SAM FOX

*5. Town of Capitol Heights


DAP #4: Paid Area Clubs (5)

1. Andrews

2. Maple Springs Baptist

3. Saint Margaretís Achievers

4. SAM FOX

5. Town of Capitol Heights

 

DAP #6: Net Club Growth (5 + 1 = 6 total)

6.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten”
 = Clubs have submitted their new 2022-23 Officer Lists (due by June 30, 2022)


Area 51 “Hall of Fame”
 
   Portia Morris, Area Director of the Month for February   

Pathways Awards (Level 1)

07/01 – Michelle Carter, DL1 (ANDR)

07/01 – Victoria Twyne, PM1 (SAM)

07/07 – Fay Barnes, LD1 (STM)

07/08 – Portia Morris, EC1 (STM)

07/29 – Latasha Broden, PM1 (SAM)

07/31 – Denise Wilson, DL1 (STM)

08/04 – Yvonne Humes, VC1 (STM)

08/13 – Maria Allsopp-Whittington, LD1 (SAM)

08/22 – Andrea Brockenborough, LD1 (TOWN)

08/22 – Yhanihi Doles, PM1 (TOWN)

09/14 – Don Hutchins, MS1 (SAM)

09/16 – Robert Rouse, SR1 (TOWN)

10/07 – Diane Harley, EC1 (SAM)

11/26 – Reagan Mullin, PM1 (SAM)

01/30 – James Brown, PM1 (TOWN)

02/25 – Ivana Miranda, PM1 (TOWN)

03/01 – Cathy Baumbusch, PI1 (SAM)

05/30 – Arlene Popplewell, EH1 (SAM)

06/30 – Flora Lawson-Murphy, IP1 (ANDR)

06/30 – Karen Meadows, LD1 (ANDR)

06/30 – Lloyd Stallings, PM1 (ANDR)

06/30 – Geryl Walsh, VC1 (ANDR)

Pathways Awards (Level 2)

07/01 – Victoria Twyne, PM2 (SAM)

07/07 – Robert Johnson, IP2 (STM)

08/02 – Bryant Hamlor, SR2 (SAM)

09/14 – Beverly Byam-Hercules, VC2 (SAM)

09/14 – Don Hutchins, MS2 (SAM)

10/23 – Jennifer Ferguson, DL2 (STM)

10/26 – Maria Allsopp-Whittington, LD2 (SAM)

11/01 – Karen Meadows, IP2 (ANDR)

11/15 – Latasha Broden, PM2 (SAM)

12/19 – Michelle Carter, DL2 (ANDR)

01/26 – Reagan Mullin, PM2 (SAM)

02/07 – Pierrette Michel, EC2 (STM)

02/24 – Andrea Brockenborough, LD2 (TOWN)

03/05 – Yvonne Humes, VC2 (STM)

Pathways Awards (Level 3, 4, and 5)

08/02 – LaMonica Nelson, PM4 (STM)

08/09 – Beverly Byam-Hercules, TC3 (STM)

09/01 – Melvin Dunn, PM3 (SAM)

09/14 – Don Hutchins, MS3 (SAM)

09/15 – Michelle Carter, PI5 (ANDR)

09/28 – Jennifer Ferguson, LD4 (STM)

09/28 – Jennifer Ferguson, LD5 (STM)

10/05 – Arlene Popplewell, MS4 (SAM)

11/15 – Victoria Twyne, PM3 (SAM)

11/16 – Maria Allsopp-Whittington, LD3 (SAM)

12/19 – Michelle Carter, DL3 (ANDR)

12/21 – Geryl Walsh, MS3 (ANDR)

12/21 – Suzanne Walker, PM3 (SAM)

12/27 – Maria Allsopp-Whittington, LD4 (SAM)

01/07 – Evelyn Dickerson, PM3 (STM)

01/10 – Arlene Popplewell, MS5 (SAM)

03/24 – Latasha Broden, PM3 (SAM)

03/24 – Bryant Hamlor, SR3 (SAM)

04/09 – Melvin Dunn, PM4 (SAM)

04/12 – Reagan Mullin, PM3 (SAM)

04/21 – Kimbaley Williams, PM3 (STM)

06/01 – Bernadette Catalan, VC3 (STM)

06/13 – Robert Rouse, IP5 (TOWN)

06/30 – Karen Meadows, IP3 (ANDR)

06/30 – Geryl Walsh, MS4 (ANDR)

DTM Awards (Pathways)

No one yet