Distinguished Club Program Consolidated Tracking System

     
 

Friday, May 27

April Club Status

TLI Winter Results

Spring 2022 Area Visits


 
2021-2022
“Hall of Fame”

 
• Recent Education Awards
 
• Distinguished Clubs
 
• TLI Dream Teams
 
PATHWAYS AWARDS
 
• All “Level 1” Awards
• All “Level 2” Awards
• All “Level 3” Awards
• All “Level 4” Awards
• All “Level 5” Awards
 
Distinguished Toastmaster
 
Pathways Mentorship
 
Individual Paths
 
• Dynamic Leadership
• Effective Coaching
• Engaging Humor
• Innovative Planning
• Leadership Development
• Motivational Strategies
• Persuasive Influence
• Presentation Mastery
• Strategic Relationships
• Team Collaboration
• Visionary Communication
 
 


Years of DCP:
 
DCP 2021-22
DCP 2020-21
DCP 2019-20
DCP 2018-19
 

 


2021-22 “Hall of Fame”
Ten Most Recent Awards


   Pathways Level 1 Awards   

 180.  Hooks, Rachel (SR1)

  Tamara Hamilton Aspiring Spkrs

  05/26/2022

 179.  Edwards, Angela (EH1)

  Gwen Washington Fed Ctr SW

  04/24/2022

 178.  Cutchember, Monica (MS1)

  SALT Seasoned & Aspiring Leaders

  04/21/2022

 177.  Clark, Andrea (MS1)

  Helmsmen

  04/21/2022

 176.  O'Laughlin, Beth (IP1)

  O.C.C. Speakeasies

  04/20/2022

 175.  Rouse, Robert (TC1)

  Kohoutek

  04/18/2022

 174.  Crocker, Matthew (PM1)

  Crystal City Evening

  04/12/2022

 173.  Birch, Cristin (EC1)

  NOVA

  04/07/2022

 172.  Beckwith, Rhonda (PI1)

  Fast Forward

  04/07/2022

 171.  Stehle, Jim (MS1)

  B.E.A.

  04/06/2022


   Pathways Level 2 Awards   

 119.  Nabourema, Abdul-Farouk (PM2)

  B.E.A.

  05/25/2022

 118.  Maharath, Jay (PM2)

  B.E.A.

  05/25/2022

 117.  Birch, Cristin (EC2)

  NOVA

  05/25/2022

 116.  Zgarni, Monia (PM2)

  NOVA

  05/24/2022

 115.  Oskanian, Tanya (PM2)

  O.C.C. Speakeasies

  05/24/2022

 114.  Hale, Cynthia (LD2)

  Smokey’s Speakers

  05/24/2022

 113.  Sauls, Daniel (PI2)

  Oxon Hill

  04/23/2022

 112.  Bortz, Connor (SR2)

  Patuxent River

  04/22/2022

 111.  Zhang, Jian (PM2)

  O.C.C. Speakeasies

  04/12/2022

 110.  Rouse, Robert (SR2)

  Kohoutek

  04/11/2022


   Pathways Advanced Awards: Levels 3-5   

 178.  Thomas, AnJuan (VC5)

  Tongue-Tied Trainers

  05/26/2022

 177.  Thomas, AnJuan (VC4)

  Tongue-Tied Trainers

  05/26/2022

 176.  Li, Jennifer (PM3)

  Energy

  05/26/2022

 175.  Perl, Kelly (EH3)

  Energy

  05/25/2022

 174.  King, Aimee (PM5)

  U.S.D.A.

  05/25/2022

 173.  Boss, Janice (PI5)

  NASA

  05/25/2022

 172.  Boss, Janice (PI4)

  NASA

  05/25/2022

 171.  Alfred, Sharon (VC5)

  Bolling

  05/25/2022

 170.  Whitaker, Veleana (IP4)

  Speak Up

  05/24/2022

 169.  Stoytcheva, Vesselina (IP4)

  O.C.C. Speakeasies

  05/24/2022


   Distinguished Toastmaster Awards

 2.  Ruloff, Brandon (DTM)

  Crystal City Evening

  08/16/2021

 1.  Lee, Jeanna (DTM)

  Que Pasa

  07/20/2021


   Pathways Mentorship Awards

 2.  Rouse, Robert (PWM)

  Kohoutek

  04/11/2022

 1.  Moore, Renee (PWM)

  City of Alexandria

  03/09/2022