Area 43: District Support
Distinguished Area Program: 07/14/2024

Tentative Final Report for 2023–24
 
• Prev Area 63
• Prev Area 64
July 1, 2023 – June 30, 2024
Realignment
for 2024-25

DAP #1
DAP #2
DAP #3
DAP #4
DAP #5
DAP #6
Achieve all DAP goals 1–4 for “Distinguished Area”
1–5 for “Select”
1–6 for “Pres”
Goals for this Area were calculated on a base of 5 Clubs as of July 1, 2023.

DAP #1: Fall Area Visits (4)         VIEW PDF

1.

2.

3.

4.


DAP #3: Distinguished Clubs (3)

1. USPTO

2.

3.

 

DAP #5: Add Dist’d Clubs (3 + 1 = 4 total)

4.

 

DAP #2: Spring Area Visits (4)   VIEW PDF

1. Braddock Metro

2.

3.

4.


DAP #4: Paid Area Clubs (5)

1.   ASCO Speak EZ

2.   Braddock Metro

3.   City of Alexandria

4.   Old Town

5.   USPTO

 

DAP #6: Net Club Growth (5 + 1 = 6 total)

6.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten”
Club Officer Lists for July 2024:    = Submitted by June 30  ||    = Submitted late  ||   ▢ = Not submitted


Area 43 “Hall of Fame”

Pathways Awards (Level 1)

07/06 – Talia McCullough, PM1 (CITY)

07/06 – Reginald Morris, VC1 (CITY)

08/07 – Akwasi Sarpong, DL1 (PTO)

02/08 – Rui Au, SR1 (CITY)

03/21 – Olorunkemi Ismaila, DL1 (ASCO)

04/15 – Ninos Donabed, DL1 (PTO)

04/15 – Nicholas Rosen, PM1 (PTO)

04/16 – Eric Baldrighi, VC1 (PTO)

04/16 – Daniel Cavallari, DL1 (PTO)

05/08 – Christina Maykish, EC1 (CITY)

Pathways Awards (Level 2)

07/06 – Reginald Morris, VC2 (CITY)

12/05 – Rebecca Novak, VC2 (OLD)

02/29 – Rui Au, SR2 (CITY)

03/17 – Talia McCullough, PM2 (CITY)

04/10 – Dana Woolfolk, EH2 (CITY)

04/14 – Arlene Jones, PM2 (PTO)

04/15 – Ninos Donabed, PM2 (PTO)

04/15 – Tonia Hunter, IP2 (PTO)

04/18 – Akwasi Sarpong, DL2 (PTO)

05/23 – Christina Maykish, EC2 (CITY)

Pathways Awards (Level 3, 4, and 5)

07/06 – Reginald Morris, VC3 (CITY)

07/21 – Reginald Morris, VC4 (CITY)

09/28 – Julie Miles, LD3 (CITY)

12/03 – Jenny White, EH4 (BRAD)

02/15 – Emilio Rivera, VC3 (CITY)

02/29 – Julie Miles, LD4 (CITY)

03/13 – Pamela Kirby, DL3 (BRAD)

03/13 – Shawny Stone, IP3 (BRAD)

04/02 – Rui Au, SR3 (CITY)

04/10 – Rui Au, SR4 (CITY)

04/10 – Rui Au, SR5 (CITY)

04/10 – Bessie Johnson, PI4 (CITY)

04/10 – Bessie Johnson, EH5 (CITY)

04/10 – Julie Miles, LD5 (CITY)

04/10 – Emilio Rivera, VC4 (CITY)

05/08 – Emilio Rivera, VC5 (CITY)

05/08 – Dana Woolfolk, EH3 (CITY)

05/13 – Rebecca Eisinger, IP5 (PTO)

05/23 – Christina Maykish, EC3 (CITY)

05/23 – Christina Maykish, EC4 (CITY)

05/23 – Christina Maykish, EC5 (CITY)

05/23 – Dana Woolfolk, EH4 (CITY)

DTM Awards (Pathways)

No one yet